İlacı Sıkınca Sineklik Ölmüyor

Ölsün diye çok ilaç sıkınca sinek ölmüyor pazar büyüyor.


ETİKET okuma alışkanlığının olmaması yüzünden hem sivrisinekle başedilemiyor, hem de haşere ilacı üreticilerine her yıl fazladan 10 milyon dolar ödeniyor.


TÜRKİYE’de belediyelerden tüketicilere kadar sivrisinekle mücadele etmenin bir türlü başarılamaması, haşere ilacı pazarının 30 milyon dolara çıkmasını sağladı. Etiket okuma alışkanlığının olmaması yüzünden hem sivrisinekle baş edemiyor, hem de haşere ilacı üreticilerine her yıl fazladan 10 milyon dolar ödemek zorunda kalıyoruz. 

Yanlış uygulamalar yüzünden küçüleceğine sürekli büyüyen pazarın artık yüzde 53’ünü sadece evlerde kullanılan sinek ilaçları oluşturuyor. Bu da, tabletinden likitine, kokulusundan kokusuzuna, kreminden tütsüsüne kadar her ortama uygun üretilen sinek ilaçlarının yanlış kullanımından kaynaklanıyor.


KAÇACAK DELİK BIRAKILMIYOR: 

En büyük yanlış, tablet ve likit sivrisinek kovucuların kullanımında yaşanıyor. Gündüz kapatılıp, sivrisineklerin ortaya çıktığı akşam saatlerinde takılması gereken bu cihazlar, sürekli prizde takılı bırakılıyor. Tüketicilerin bu zaafından yararlanan üretici firmalar da, cihazlara açma kapama düğmesi takmayarak, tüketimi körüklüyor. Böyle olunca da, 45 gece koruma sağlaması gereken bir ürün 15 gün bile dayanmıyor. Ayrıca, bu cihazların takılı bulunduğu ortamlarda, kapı ve pencerelerin sürekli açık tutulması gerekiyor. Ancak, sineklerin içeri girmemesi için tam tersi uygulama yapılıyor. Sivrisinekler kaçacak delik bulamadıkları için cihaz işlevini yerine getiremiyor. Likit ve tabletlere boşu boşuna para ödenmiş oluyor.


5 SANİYE YETİYOR: 

Kokulu ve kokusuz olarak iki farklı formülle üretilen sprey sinek ilaçlarının kullanımı sırasındaki en önemli yanlış uygulamayı da spreyin sıkış süresi oluşturuyor. Aslında, ilacın 30 metrekarelik bir alanda etkili olabilmesi için 5 saniyelik sıkış süresi yeterli oluyor. Ancak, bu süre uygulamada 15 saniyeye kadar çıkabiliyor. Bu da, uzun süre sıkıldığı takdirde psikolojik olarak ilacın daha fazla etki göstereceğinin düşünülmesinden kaynaklanıyor. Oysa fazla ilaç faydadan çok sağlık açısından zarar verebiliyor. Odanın kapı ve pencereler açılarak, havalandırılması gerekiyor. Bu da, sineklerin ilaçlanmış ortama girmesine yol açabiliyor.


EKLEMLERE SÜRMEK: 

Sivrisineklerden açık havada korunmak için kullanılan krem ve losyonlardaki yanlış uygulama da ürünün vücutta açık kalan her yere sürülmesinden kaynaklanıyor. Oysa, sinek ve sivrisinekler, kan emmeden önce salyalarını özellikle vücuttaki bilek, ense gibi eklem yerlerine şırınga ediyor. Bu nedenle, korunmak için ürünü sadece vücudun eklem yerlerine uygulamak yeterli oluyor.


EN FAZLA NE SATILIYOR: 

Bu yanlış uygulamalar yüzünden aşırı tüketimin gerçekleştiği Türkiye’de, haşere ilaç pazarının yüzde 53’ünü sinek ilaçları oluşturuyor. Bunun da, yüzde 25’ini tablet ve likitler, yüzde 22’sini de sprey ilaçlar elinde bulunduruyor. Açık havada korunma sağlayan losyon, krem ve tütsülerin payı da yüzde 6’yı buluyor.