böcek ilacı Zehirlenmesi

BÖCEK İLAÇLARI ZEHİRLENMELERİNDE YAPILMASI GEREKENLER


Böcek İlacı Zehirlenmesi, hemen hemen herkesin uğrayabileceği durumlardan biri olmaktadır. Evde, işte ve dışarıda karşılaşabileceğimiz ilaçlama esnasında dokunma yolu ile zehirlenmeler meydana gelebilmektedir.  Çok geniş bir alanda kullanımı olan organik fosforlu insektisitler suda az yağda ise yüksek oranda çözünürlüğe sahip olmaktadırlar. Kullanım alanlarının fazla olması ile oldukça çok yol ile temasa ve dolayısı ile zehirlenmeye neden olduğundan sık karşılaşılan zehirlenmelerden biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca ilaç kaplarının kullanılması veya açıkta bırakılması, insektisid tedavisinde ilaçların iyi saklanmaması gibi bir nedenle zehirlenme oluşabilir. Vücuda böcek ilacının girdikten sonra başta karaciğere uğramak üzere dokularda enzimatik etkiye zorunlu kalırlar. Genel olarak organik fosforlu insektisidlerin çoğunluğu uğradıkları metabolik değişim sonunda suda kolay çözünen metabolitlere dönüşerek zehirlenmenin hızlı şekilde şekillenmesine neden olurlar. 


Böcek ilacı zehirlenmesi olarak bilinen zehirlenmelerin bir çok belirtisi olmaktadır. Klinik belirtilere rastlanması etkene ve miktara göre değişik zamanlarda olabilmektedir. Bu belirtiler zehrin alınması ile hemen görülebileceği gibi bir iki saat içerisinde de başlayabilmektedir veya bir hafta sonunda da görülebilir. Genellikle ilk olarak beliren durum salya artışına ve çeşitli kas kümelerinde beliren seyirmelere ve titremeler olmaktadır. Kaslardaki güçsüzlüğe bağlı olarak sallantılı bir yürüyüş izlenebilir. Bunun yanı sıra bulantı, kusma, sancı ve kramp, istem dışı çiş ve kaka gelmesi, soluk alıp vermede güçlük yaşanması, dilde, göz kapağında ve yüz kaslarında titremeler ve reflekslerde kayıplar görülebilmektedir. Mukozalar yetersiz oksijen nedeni ile siyanotik bir görünümde olabilirler. İlerlemiş durumlarda ise bronşlarda ve larekste oluşan spazmlara bağlı bir şekilde solunum yetmezliği yaşanması gözlenerek  koma şekillenir ve ölüm gerçekleşebilir. 

Böcek ilacı zehirlenmesi diğer tüm zehirlenmelerde olduğu gibi erken tanı edildiği zaman kişinin kurtulması ve ölüm gibi durumları atlatması daha kolay olur. Aksi halde geç anlaşılan bir zehirlenmelerde koma ve ölümler gerçekleşebilmektedir. Böcek ilacı zehirlenmesi sadece dokunulduğunda değil ilaçlanan ortamda kurulduğu zamanda gerçekleşmektedir. Yanı ilacın fazla kullanılması yada az kullanılsa da ilaçlanan ortamda kokuya maruz kalınması sonucu zehirlenmeler meydana gelir. Birde böcek ilacı zehirlenmesinde kusamayan kişiler için durum daha tehlikeli olabilmektedir. Bu gibi durumlarda acil bir şekilde en yakında olan bir sağlık kuruluşlarından birine gitmek gerekmektedir. Ayrıca böcek ilacı zehirlenmesinden uzak kalmakta kişinin elinde olabilmektedir. Yanı ilaçlama anında yada sonrasında ilaçlanan oda kullanılmamalıdır. İlaçlanan oda üç saat sonra iyice havalandırılmalıdır ve daha sonra kullanılmalıdır. Ayrıca çocuklar, yaşlılar ve hamileler yok iken ilaçlama yapılmalıdır ki bağışıklıkları düşük olduğundan dolayı hemen etkilenmesinler. Ayrıca böcek ilacı zehirlenmesinin belirtileri birde uzmanlar tarafından şöyle sayılmaktadır.

  • Zor alınan nefes
  • Öksürük
  • Oksijen seviyesi nedeniyle dengesizlik uyanıklık kalamama
  • Nöbetler 
  • Mide rahatsızlığı
  • Kusma

Zehirlenmelerde yaşanılan belirtiler kişiye oldukça acı vermektedir fakat en kısa sure içerisinde bir doktor tarafından zehirlenme ortadan kaldırılmalıdır. Aksi halde zehirlenme devam ettikçe ölüm riski yükselmektedir.